OKNA DACHOWE

Nowoczesne okna dachowe to optymalne rozwiązanie stosowane w budownictwie, ponieważ doświetlają wnętrze, umożliwiają przewietrzenie poddasza oraz zapewniają widok na zewnątrz. Co więcej montaż okien w dachu to rozwiązanie tańsze i mniej pracochłonne niż budowanie lukarn. Okna dachowe zmieniają się. Obecnie produkowane okna dachowe to produkty najwyższej jakości, które charakteryzują się wysoką trwałością, dużą energooszczędnością, bezpieczeństwem i wygodną obsługą.

Coraz częściej standardowe okna obrotowe wypierane są przez inne, nowocześniejsze konstrukcje okien dachowych. Uznanie w oczach klientów zdobywają okna o podwyższonej osi obrotu czy okna uchylno-obrotowe, ponieważ zapewniają zdecydowanie wyższą funkcjonalność.

Wybierając okna dachowe musimy wziąć pod uwagę funkcjonalność, energooszczędność oraz bezpieczeństwo użytkowe i antywłamaniowe. Te aspekty chociaż nieuświadamiane są bardzo ważne dla mieszkańców. Każdy chce czuć się bezpiecznie i komfortowo we własnym domu. Nowoczesne okna dachowe FAKRO zapewniają ten spokój.

TYPY OKIEN DACHOWYCH

Uchylno-obrotowe PreSelect

Uchylno-obrotowe preSelect

TRZYSZYBOWE

Trzyszybowe okna obrotowe

box_FTP_V_03

Dwuszybowe okna obrotowe

Łukowe

Łukowe

box_FTU

Obrotowe o podwyższonej odporności na wilgoć

box_zwave_windows

Obrotowe Z-Wave

Superenergooszczędne obrotowe

Superenergooszczędne obrotowe

Antywłamaniowe okno obrotowe Secure

Antywłamaniowe okno obrotowe Secure

O podwyższonej osi obrotu

O podwyższonej osi obrotu

Balkonowe

Balkonowe

box_roof_access

Wyłazowe

box_combination

Kolankowe

box_duet

Do zespoleń otwierane

box_fx

Do zespoleń nieotwierane

box_top

Nadstawki

box_non-standard

Niestandardowe

STEROWANIE

Okna dachowe stanowią obecnie nieodzowny element współczesnego budownictwa. Różnorodność konstrukcji oraz parametrów okien powoduje, że mogą one być stosowane we wszystkich typach pomieszczeń i pełnić różne funkcje. Coraz większą popularność zdobywają okna sterowane elektrycznie stanowiąc ważny element inteligentnego domu. Za pomocą zastosowanych komponentów elektronicznych możemy zdalnie otwierać i zamykać okna oraz sterować zamontowanymi na nich akcesoriami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Urządzenia te można łatwo włączyć w system automatyki, który pomaga nam w wykonywaniu codziennych czynności, co podnosi komfort i bezpieczeństwo użytkowania oraz pozwala oszczędzać energię na ogrzewanie, chłodzenie oraz oświetlenie domów. Sterowanie elektryczne to duże ułatwienie w obsłudze, a czasami wręcz konieczność jeśli okna zamontowane są wysoko, poza bezpośrednim zasięgiem użytkownika.

Komunikacja między urządzeniami może odbywać się bezprzewodowo lub za pośrednictwem przewodów.

Obecnie bardzo szybko rozwija się technologia bezprzewodowa, umożliwiająca komunikację między urządzeniami za pomocą fal radiowych. Urządzenia sterujące np. piloty czy przełączniki naścienne posiadają duży zasięg. Fale radiowe przenikają przez ściany i inne przeszkody – dzięki czemu można zarządzać całym domem. Moduły sterujące można instalować w puszkach instalacyjnych lub jako sterowniki naścienne. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie łatwiejsze i tańsze niż wykonanie dodatkowych przewodów w pomieszczeniach. FAKRO w swoich urządzeniach stosuje bezprzewodowy system komunikacji radiowej Z-Wave.

W przypadku komunikacji przewodowej sygnały sterujące przesyłane są między urządzeniami poprzez dodatkowy przewód nazywany magistralnym, poprowadzony równolegle do zwykłej instalacji elektrycznej lub też przez linię zasilającą. Rozwiązanie to stosowane jest najczęściej na etapie wykańczania lub remontu domu.

Sterowanie przewodowe zasilane prądem z sieci elektrycznej 230V lub poprzez zasilacz i sterowane za pomocą przełącznika naściennego. Może być realizowane poprzez system Electro firmy FAKRO lub z innego systemu np. KNX, Somfy.

Electro 230 – produkty tej linii to okna wyposażone w siłownik na 230V oraz dodatki zewnętrzne wyposażone w silnik 230V, sterowane z przycisku naściennego,

Electro 12 – to akcesoria zewnętrzne z zasilaczem 15V, sterowane sygnałem z przycisku naściennego,

Electro 24 – okna dachowe oraz dodatki zewnętrzne i wewnętrzne wyposażone są w silnik 24V. Okno KNX Ready posiada czujnik pozwalający zaadoptować okno do systemu alarmowego.

Działanie systemu Z-Wave polega na tym, że przesyłanie sygnału przebiega poprzez „wyznaczanie trasy”. Dla przebiegu fal radiowych wysłanych z urządzenia sterującego (np. pilota) wytyczana jest droga w taki sposób, aby komenda na pewno dotarła do odpowiedniego urządzenia i została wykonana.Realizowane jest to za pomocą żądania potwierdzenia przyjęcia komendy przez urządzenie nadające rozkazy, w tym wypadku pilota. Potwierdzenie wysyłane jest przez urządzenie, do którego komenda jest adresowana. Jeżeli na trasie przebiegu fal radiowych znajduje się przeszkoda i sygnał nie może dotrzeć do urządzenia, do którego komenda jest adresowana, system Z-Wave poszukuje „nowej drogi” do danego urządzenia.

Nowa trasa prowadzi przez inne urządzenia będące w sieci Z-Wave. Na tym polega niezawodność tego systemu. Dzięki temu protokół Z-Wave może mieć nieograniczony zasięg, ponieważ do przesyłu rozkazów używa innych urządzeń podłączonych do sieci, zmniejszając w ten sposób również pobór energii.

Cały protokół Z-Wave znajduje się w jednym, małym chipie. Podstawowy chip Z-Wave zawiera między innymi: procesor, pamięć flash, nadajnik i odbiornik radiowy.

FAKRO smartHome to zaawansowane technologiczne rozwiązanie, w którym produkty stolarki otworowej FAKRO zintegrowane są w system inteligentnego domu – można nimi sterować lokalnie za pomocą pilota.
Wyposażając dom w dodatkowe czujniki oraz specjalną centralę, budynkiem można zarządzać poprzez aplikację ze smartfona z dowolnego miejsca na ziemi. Zastosowanie stolarki FAKRO daje najwyższą jakość oraz niesamowity efekt wizualny, a zintegrowanie jej w systemie smartHome tworzy Twój wymarzony dom.

ZALETY:

WYŻSZY KOMFORT ŻYCIA
Korzystanie z rozwiązań inteligentnego domu to podniesienie komfortu życia na znacznie wyższy poziom. Integracja urządzeń sterowanych elektrycznie powoduje, że budynek „myśli za nas” a w codziennym życiu umożliwia łatwiejsze funkcjonowanie.

BEZPIECZEŃSTWO
W zależności od zastosowanych rozwiązań inteligentny system FAKRO smartHome zabezpieczy przed skutkami włamania, pożaru czy zalania. Możemy sprawdzić czy okna, drzwi są zamknięte, a urządzenia elektryczne wyłączone. Dodatkowo ułatwi życie osobom starszym, dzieciom oraz ludziom o obniżonej sprawności.
OSZCZĘDNOŚCI
Istnieje możliwość konfi guracji systemu tak aby twój dom oszczędzał energię elektryczną i cieplną wykorzystywaną podczas jego użytkowania.

WOLNY CZAS
Korzystanie z FSH pozwoli przeznaczyć czas na odpoczynek. Z inteligentnym domem FAKRO będziesz miał więcej czasu na wszystko…

INDYWIDUALNE ROZWIĄZANIA
System można modyfikować w dowolnym zakresie, dokładając kolejne urządzenia i czujniki pracujące w systemie Z-Wave dostosowując go do swoich potrzeb.

zobacz również

OKNA PVC

OKNA DREWNIANE